Msze Św.

w niedziele i święta:
Lipie (dedykowana dla Rzecina) 8.00
Lipie 10.00
Nielep 12.00
Dąbrowa Białogardzka 13.30

w dni powszednie:
Nielep - wtorek 17.00
Lipie (dedykowana dla Rzecina) - środa 17.00

Lipie: czwartek - sobota 17.00

Więcej nabożeństw

Spowiedź Św.

przed każdą Mszą Świętą:
30 min

w I piątek miesiąca:
16:30 - 17:00

Więcej informacji

Kancelaria parafialna

wtorek i czwartek
17:30 - 18:00

Więcej informacji

Msze Św. i nabożeństwa

w niedziele i święta:
Lipie (dedykowana dla Rzecina) 8.00
Lipie 10.00
Nielep 12.00
Dąbrowa Białogardzka 13.30

w dni powszednie:
Nielep - wtorek 17.00
Lipie (dedykowana dla Rzecina) - środa 17.00

Lipie: czwartek - sobota 17.00


Nabożeństwa:

Adoracja Najświętszego Sakramentu
Nielep - wtorek od 16:30
Lipie (dedykowana dla Rzecina) - środa od 16:30

Lipie - czwartek od 16.30

Spowiedź Św.

przed każdą Mszą Świętą:
30 min

w I piątek miesiąca:
16:30 - 17:00

Chrzest Św.

Chrzty dorosłych (powyżej 7 roku życia), odbywają się po odpowiednim przygotowaniu i ustalane są indywidualnie.

Dokumenty potrzebne do Sakrament Chrztu Świętego dziecka:

  • Akt Urodzenia dziecka – oryginał;
  • Akt Ślubu Kościelnego Rodziców;
  • Świadectwa Moralności Rodziców Chrzestnych – wydawane w parafii ich zamieszkania;
  • Jeśli Rodzice nie mieszkają na terenie naszej Parafii wymagana jest pisemna zgoda na Chrzest dziecka z parafii miejsca zamieszkania

Zgłoszenia należy dokonać w kancelarii parafialnej, co najmniej miesiąc przed planowanym terminem chrztu.

Nie potrzeba dodatkowego i wcześniejszego „rezerwowania” terminu chrztu. Do obrzędu chrztu wymagana jest świeca i biała szata.

Dobrym zwyczajem jest, aby o świecę zadbał ojciec chrzestny, a o białą szatę matka chrzestna.

I Komunia Św.

Wymagane dokumenty:

  • metryka chrztu dziecka
  • jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej

Bierzmowanie

Wymagane dokumenty:

  • metryka chrztu
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
  • w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej

Małżeństwo

Dokumenty potrzebne do zawarcia Sakramentu Małżeństwa (składane w kancelarii parafialnej)

  • Aktualne Świadectwa Chrztu (ważne 4 miesiące, licząc do daty ślubu), które wybieramy z parafii, w której był chrzest. Gdyby na świadectwie nie było adnotacji o bierzmowaniu, to dodatkowo wybieramy zaświadczenie o bierzmowaniu z parafii, w której odbyło się bierzmowanie.
  • Dowody Osobiste.
  • Wniosek konkordatowy z USC (ważny tylko 3 miesiące, licząc do daty ślubu!) lub Akt Ślubu Cywilnego. UWAGA! Należy sprawdzić całkowitą zgodność danych osobowych na dokumentach z poz. 1, 2 i 3 (imiona i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców). W przypadku jakiejkolwiek niezgodności, należy prawnie skorygować dane w Urzędzie Państwowym lub Kościelnym (tam, gdzie występuje błąd).
  • Świadectwa ukończenia Katechez Przedślubnych (jeśli nauki przedślubne jeszcze trwają, to należy okazać zaświadczenie o uczestnictwie w naukach).
  • Świadectwa nauki religii z ostatniej klasy (xero pierwszej i ostatniej strony świadectwa szkolnego z oceną z religii lub oddzielne świadectwa z religii).
  • Zgoda na zawarcie małżeństwa w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej z parafii jednego z narzeczonych (tylko w przypadku, gdy oboje narzeczeni mieszkają poza parafią zawierania małżeństwa!)
  • Możliwe jest zawarcie małżeństwa z tzw. „licencją”, tj. dokumentem zezwalającym na błogosławienie małżeństwa w naszym kościele, wystawionym na podstawie protokołu przedślubnego, który może być sporządzony w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego

Oboje narzeczeni powinni zgłosić się z ww. dokumentami do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed terminem ślubu w celu sporządzenia protokołu przedślubnego!!! (Rezerwacji terminu ślubu należy dokonać odpowiednio wcześniej).

II część protokołu sporządzana jest nie później niż 2 tygodnie przed ślubem.

W dniu ślubu narzeczeni wraz z dwoma pełnoletnimi świadkami powinni zgłosić się w zakrystii kościoła, w którym zawierany będzie sakrament małżeństwa na 15 min przed rozpoczęciem uroczystości (świadkowie z dowodami osobistymi, a narzeczeni dodatkowo z obrączkami i kartkami od spowiedzi).

Namaszczenie chorych

W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy

Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.

Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.

Pogrzeb

Zgłoszenia pogrzebu należy dokonać w kancelarii parafii ostatniego zamieszkania osoby zmarłej po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny pogrzebu z firmą pogrzebową.

Msze Św. pogrzebowe sprawowane są zazwyczaj w kościele w dniu pogrzebu i poprzedzają część liturgiczną na cmentarzu

Dokumenty potrzebne do załatwienia formalności pogrzebowych:

  • Akt Zgonu z USC.
  • Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (Spowiedzi, Komunii Św.) wydane przez duszpasterza: DPS, hospicjum lub kapelana szpitala.
  • W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza naszą parafią, konieczna jest pisemna zgoda na pogrzeb z parafii ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej.

Przed Mszą Św. pogrzebową jest możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty (spowiedź). Należy poinformować i zachęcić do tego rodzinę.

Zwyczajowo ok 30 dnia po śmierci lub po pogrzebie (w miarę możliwości) odprawiamy Mszę Św. za zmarłego/-ą od uczestników pogrzebu.

Dokumentacja wszystkich przyjętych sakramentów i sakramentaliów (pogrzebów) udzielonych do dnia 26 sierpnia 2005 r. znajduje się w kancelarii parafii Matki Bożej Anielskiej w Rąbinie. Tym samym po wszelkie odpisy proszę się zgłaszać do kancelarii parafii Matki Bożej Anielskiej w Rąbinie (tel. 793 916 817).